• info@aybukeozdag.com.tr
  • 0544 424 8467
News Photo

Banka Kredisi Dosya Masrafı İadesi

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun (TKHK) uyarınca, tüketici ile akdedilen sözleşmelerde, tüketici aleyhine düzenlenen haksız şartlarkesin olarak hükümsüzdür. Bankalarla tüketiciler arasında imzalanan, tüketici kredisi sözleşmelerinde, kredi dosya masrafı, işlem masrafı gibi kalemlere yer verilmesi ve bunlara binaen tüketiciden ödeme alınması, haksız şart olarak değerlendirilmektedir. Güncel Yargıtay kararları uyarınca bankaların, tüketicilerden isteyebileceği yegane masraf, kredinin verilmesi için zorunlu olanlardan ibarettir. Uygulamada ise, zorunlu olmayan birtakım bedellerin de, kredi çeken tüketiciden tahsil edildiği görülebilmektedir. Tüketiciler, karşı haksız şart niteliğindeki bu hükümler nedeniyle ödemek zorunda kaldıkları bedellerin, iadesini talep edebilirler.

İade talebi öncelikle bankaya yöneltilmelidir. Banka tarafından talebin reddedilmesi halinde, tüketiciler dava yoluna başvurabilirler. Ancak, her yıl yenilenerek Resmi Gazetede yayımlanan belirli meblağların altındaki iade talepleri için, dava açmadan önce Tüketici Hakem Heyetlerine başvuru yapılmalıdır.

Dosya Masrafı İadesinin Bankadan Talep Edilmesi

Yaygın olan uygulamaya göre, dosya masrafının iadesini talep eden tüketiciler, öncelikle kredi çekilen bankaya başvuru yapmaktadır. İlk olarak, kredi çekilen bankadan, dosya masraflarının ayrıntılı bir dökümünün verilmesi talep edilmelidir. Bankadan ayrıntılı dökümlerde yer alınması akabinde, haksız bedellerin iadesi için bankaya yazılı olarak başvuru yapılmalıdır. İspat kolaylığı açısından en geçerli başvuru yolu, iadeli taahhütlü posta ile veya noter aracılığı ile ihtarname keşide edilmesidir.

Bankalar, dosya masraflarının iadesine ilişkin başvuru ve talepleri genel olarak kabul etmeyerek ödemeden kaçınmaktadırlar. Yapılan başvurunun banka tarafından reddedilmesi halinde, yargı yoluna başvurulması gerekir.

Başvuru Nereye Yapılır?

Kredi dosya masrafının iadesi için başvuru yapılması gereken yer Tüketici Hakem Heyeti’dir. Haksız yere alınan kredi dosya masraflarının iadesi için tek yetkili olan Tüketici Hakem Heyeti’ne yaptığınız başvurunun ardından sizden alınan dosya masrafının iadesi gerçekleşmektedir. Ancak çoğu zaman fazla başvuru olduğundan başvurunun sonuçlanması zaman alabilir.

Gerekli Belgeler Nelerdir?

Dosya masrafının iadesi için atılması gereken adımlar ve gerekli belgeler şu şekildedir;

  • Kredi çeken kişi kimlik kartı ile kredi çektiği bankaya gitmelidir.
  • Dosya masraf ücretine dair belgenin talep edildiğine dair dilekçe verilmelidir.
  • Dilekçe sonrasında alınan ücretin yazılı olduğu yasal belge banka tarafından kısa süre içinde verilir.
  • Dosya masrafı tutarına göre dosya masrafı iade dilekçesi ile Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurulmalıdır.

Konut kredisi masrafı için dilekçe örneği mutlaka avukat ile hazırlanmalıdır. Dilekçenin hazırlanması ile yapılan başvurular 3 ay içinde sonuçlanmaktadır. Tüketici Mahkemelerinin yoğunluk durumlarına göre süre uzayabilir.

Dosya masraflarının iadesi için yaptığınız başvurunun sonuçlanmasından sonra avukat ile beraber bankaya giderek masrafın geri alınması için başvuru yapılmaktadır. Şayet banka ücreti vermeyi reddediyorsa, bankanın karar ile beraber icraya verilmesi gerekmektedir. İcra takibi neticesinde ödeme emri çıkacaktır. Bu bildirimden sonraki 7 gün içerisinde ödemenin yapılması gerekmektedir.

Özdağ Hukuk & Danışmanlık Bürosu uzman avukatları olarak listelenen alanlarda ve diğer özel durumlara ilişkin alanlarda müvekkillerine etkin hukuki danışmanlık ve dava takibi hizmeti sunmaktayız. Yukarıda kısaca belirttiğimiz açıklamalardan sonra bize ulaşmak isterseniz Whatsapp için Tıklayın veya müvekkil hattımız olan 0544 424 84 67 numaralı telefonumuzdan ulaşabilirsiniz.

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, vb.) Avukat Aybüke Özdağ'a ait olup 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. Bu hakları ihlal eden kişiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununda yer alan hukuki ve cezai yaptırımlara tabi olur. Avukat Aybüke Özdağ, ilgili yasal işlem başlatma hakkına sahiptir.

Bu Makaleyi Paylaş

Hukuki konuda danışmanlığa ihtiyacınız mı var? (H.içi 09:00 - 18:00)