• info@aybukeozdag.com.tr
  • 0544 424 8467
News Photo

Ziynet Eşyalarının İadesi Dava Dilekçesi

İZMİR….. AİLE MAHKEMESİNE

DAVACI                                   : (Ad, Soyad, T.C., Adres)

VEKİLİ                          : Av. (Ad, Soyad, T.C., Adres)

DAVALI                        : (Ad, Soyad, T.C., Adres)

KONU                          : Düğünde takılan ziynetlerin iadesi talebimizdir.

DAVA DEĞERİ                       : ………-TL

AÇIKLAMALAR          :

1- Davalı ile müvekkil …/…./.... tarihinde evlenmişlerdir. Süreç içerisinde evlilik birliği temelinden sarsılmış ve kötü muameleye maruz kalan müvekkil en son …/…../.. tarihinde eşinin kendisini bıçakla tehdit etmesi üzerine polisi aramış, polis eve gelerek Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi Kanunu kapsamında müvekkili korumaya almıştır (Ek.1 Polis tutanakları).

2- Uğradığı kötü muamele ve şiddet sebebiyle evi terk etmek zorunda bırakılan müvekkil, davalıya karşı İzmir …. Aile Mahkemesinin …../…. E. sayılı dosyasından boşanma davası açmıştır (Ek.2 Dava dilekçesi sureti).

3 - Davacı müvekkil evi şiddet tehdidi altında ve polis korumasında terk ettiğinden kişisel eşyaları dahil olmak üzere hiçbir eşyasını alamamıştır. Hali hazırda ailesinin evinde kalmakta olan davacının mağduriyeti büyüktür.

4 - Davacı müvekkile düğün esnasında … adet çeyrek altın (…TL), … adet yarım altın (…TL), … adet tam altın (…TL), …. adet set (…. TL) takılmıştır (Ek.3 Düğün kamera kayıtları ve fotoğraflar).

5- Bahse konu ziynetler evde eşinin tasarrufunda kalmış olup bu ziynetlerin iadesi için iş bu davayı açmış bulunmaktayız.

HUKUKİ DELİLLER    :   1) Polis tutanakları

2) İzmir ….. Aile Mah.nin …../ E sayılı dosyası

3) Nüfus kayıtları

4) Düğün resimleri, düğün kamera kayıtları,

5) Tanık, Bilirkişi, Yemin ve sair her türlü delil.

HUKUKİ SEBEPLER     : TMK 226, HMK ve sair yasal mevzuat ve içtihatlar

SONUÇ VE İSTEM         : Açıklanan nedenlerle, fazlaya ilişkin haklarımız saklı kalmak üzere, yukarıda cins ve kıymeti yer alan ziynet eşyalarının davacı müvekkilime aynen iadesine, ziynetlerin bulunmaması halinde bedeli olan ….TL’nin dava tarihinden itibaren işleyecek yasal faiz ile birlikte davalıdan alınarak davacıya ödenmesine, yargılama giderleri ve ücreti vekâletin davalı yan üzerinde bırakılmasına karar verilmesini vekâleten talep ederiz.

(Tarih)

DAVACI VEKİLİ

(Ad, Soyad, İmza)

 

Özdağ Hukuk & Danışmanlık Bürosu uzman avukatları olarak listelenen alanlarda ve izmir boşanma avukatı alanlarında ve diğer özel durumlara ilişkin alanlarda müvekkillerine etkin hukuki danışmanlık ve dava takibi hizmeti sunmaktadır. Yukarıda kısaca belirttiğimiz açıklamalardan sonra bize ulaşmak isterseniz Whatsapp için Tıklayın veya müvekkil hattımız olan 0544 424 84 67  numaralı telefonumuzdan ulaşabilirsiniz.

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, vb.) Avukat Aybüke Özdağ'a ait olup 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. Bu hakları ihlal eden kişiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununda yer alan hukuki ve cezai yaptırımlara tabi olur. Avukat Aybüke Özdağ, ilgili yasal işlem başlatma hakkına sahiptir.

Bu Makaleyi Paylaş

Yorum

Hukuki konuda danışmanlığa ihtiyacınız mı var? (H.içi 09:00 - 18:00)