• info@aybukeozdag.com.tr
  • 0544 424 8467
News Photo

Araç Satışına Sınırlama Getirildi

Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile ikinci el araç satışına sınırlama getirildi.

13/2/2018 tarihli ve 30331 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmeliğe geçici maddeler eklenmiştir.

Buna göre:

İkinci el kara taşıtı ticaretiyle iştigal edenler, otomobil ve arazi taşıtlarının pazarlanmasını veya satışını ilk tescil tarihinden itibaren altı ay ve altı bin kilometre geçmedikçe 1/7/2023 tarihinden önce doğrudan veya dolaylı olarak yapamaz. Bakanlık, bu tarihi altı aya kadar uzatmaya yetkilidir.

 İkinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal edenler adına bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce tescil edilen otomobil ve arazi taşıtlarının 15/9/2022 tarihine kadar pazarlanması veya satılması halinde birinci fıkra uygulanmaz.

Özetle; İkinci el araçlar ilk tescil tarihinden itibaren 6 ay ve 6.000 kilometre olmadan satışı gerçekleştirilemeyecek. Yapılan düzenlemeler sadece kara taşıtı ticareti yapan şirketler, galeriler, oto kiralama vb. kuruluşları kapsamaktadır. Ancak, tüketiciler tarafından bir takvim yılı içerisinde 3 adetten fazla otomobil ve arazi taşıtının satış yapılması halinde ticari faaliyet olarak değerlendirileceğinden dolayı yukarıda belirtilen sınırlamaya dahil olacaklardır. Resmi Gazete’de yayınlanan düzenleme 1 Temmuz 2023 yılına kadar geçerli olup, piyasa koşulları ve kamuoyu beklentileri dikkate alınarak 6 ay daha uzatılabilecektir.

 

İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmeliğe ulaşmak için tıklayınız

 

Özdağ Hukuk & Danışmanlık Bürosu uzman avukatları olarak listelenen alanlarda ve diğer özel durumlara ilişkin alanlarda müvekkillerine etkin hukuki danışmanlık ve dava takibi hizmeti sunmaktayız. Yukarıda kısaca belirttiğimiz açıklamalardan sonra bize ulaşmak isterseniz Whatsapp için Tıklayın veya müvekkil hattımız olan 0544 424 84 67 numaralı telefonumuzdan ulaşabilirsiniz.

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, vb.) Avukat Aybüke Özdağ'a ait olup 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. Bu hakları ihlal eden kişiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununda yer alan hukuki ve cezai yaptırımlara tabi olur. Avukat Aybüke Özdağ, ilgili yasal işlem başlatma hakkına sahiptir.

Bu Makaleyi Paylaş

Yorum

Hukuki konuda danışmanlığa ihtiyacınız mı var? (H.içi 09:00 - 18:00)