• info@aybukeozdag.com.tr
  • 0544 424 8467
News Photo

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi  2021/6680 E.  2021/8472 K.

Eşin rızası olmaksızın ortak konuttan ayrılarak farklı bir yerde işe başlamak, boşanma sebebidir.

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi

2021/6680 E. 2021/8472 K.

 

Somut olayda, kadına “eşin rızası olmaksızın ortak konuttan ayrı bir yerde işe başladığı” kusuru yüklenmiş olup erkeğin dilekçesinde; eşinin İstanbul’da işe başlamasına hiçbir zaman zorluk çıkarmadığı, çalışmasına destek olduğu, kadının bir süre ...’da çalışıp daha sonra Ankara’ya döneceğini düşündüğü şeklindeki beyanları dikkate alındığında kadının ...’da çalışmaya başlamasında erkek eşin rızasının olduğu, 

bu nedenle “eşin rızası olmaksızın ortak konuttan ayrı bir yerde işe başladığı” kusurunun kadına yüklenemeyeceği, erkeğin Türk Medeni Kanunu'nun 164. maddesinde düzenlenen terk hukuksal nedenine dayalı açılmış bir boşanma davasının da bulunmadığı, 

diğer yandan erkeğin evlilik birliği görevlerini ihlal ettiği anlaşılmaktadır. 

O halde boşanmaya sebep olan olaylarda kadın kusursuz, erkek tam kusurlu olup erkeğin davasının kabulü doğru değildir. 

Evlilik birliğinin temelinden sarsılmasında; birlik görevlerini ihlal eden erkek tam kusurlu olup kadının boşanma davasının kabulü gerekir.

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi kararının tamamına karararama.yargitay.gov.tr adresinden ulaşılabilirsiniz.

Özdağ Hukuk & Danışmanlık Bürosu uzman avukatları olarak listelenen alanlarda ve diğer özel durumlara ilişkin alanlarda müvekkillerine etkin hukuki danışmanlık ve dava takibi hizmeti sunmaktayız. Yukarıda kısaca belirttiğimiz açıklamalardan sonra bize ulaşmak isterseniz Whatsapp için Tıklayın veya müvekkil hattımız olan 0544 424 84 67 numaralı telefonumuzdan ulaşabilirsiniz.

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, vb.) Avukat Aybüke Özdağ'a ait olup 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. Bu hakları ihlal eden kişiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununda yer alan hukuki ve cezai yaptırımlara tabi olur. Avukat Aybüke Özdağ, ilgili yasal işlem başlatma hakkına sahiptir.

Bu Makaleyi Paylaş

Yorum

Hukuki konuda danışmanlığa ihtiyacınız mı var? (H.içi 09:00 - 18:00)