• info@aybukeozdag.com.tr
  • 0544 424 8467
News Photo

Yargıtay 4.Hukuk Dairesi 2014/5018 E. - 2015/1060 K.

"Kiraya verenin kira borcunu ödemediği gerekçesiyle kiracısının su sayacını sökmesi, kiracının kişilik haklarına saldırı niteliğindedir." 

 

Yargıtay 4.Hukuk Dairesi  

2014/5018 E. -  2015/1060 K.

 

Karar özetle şu şekildedir:

Dava, haksız fiil sebebiyle manevi tazminat istemine ilişkindir. 


Davacı, davalının kiracısı olduğunu, kira borcunu ödemediği gerekçesiyle davalının haksız bir şekilde evine giden su borusunu keserek götürdüğünü ve bu sebeple kişilerin huzur ve sükununu bozma suçundan cezalandırıldığını iddia ederek davalıdan manevi tazminat istemiştir. 

Sonuç olarak:

Davalı, kiracısı olan davacıyı kira bedellerini ödemediği gerekçesiyle kiralanandan çıkarmak istemiş bu nedenle de kiralananın su saatinin açma kapama vanasını sökerek su saatinin plastik borusunu kesmiştir. Oysaki kiracının kiralanandaki suyunun kesilmesi nedeniyle en doğal insani ihtiyaçlarını gideremeyeceği açıktır ve davalının yaşam için en doğal ihtiyaçlardan olan suyun kesilmesi yönündeki davranışı, kiracının kişilik haklarına zarar vermiştir.

Bu sebeple davacıya manevi tazminat ödenmesi gerektiği kanaatine varılmıştır."

Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararının tamamına karararama.yargitay.gov.tr adresinden ulaşılabilir.

 

Özdağ Hukuk & Danışmanlık Bürosu uzman avukatları olarak listelenen alanlarda ve diğer özel durumlara ilişkin alanlarda müvekkillerine etkin hukuki danışmanlık ve dava takibi hizmeti sunmaktayız. Yukarıda kısaca belirttiğimiz açıklamalardan sonra bize ulaşmak isterseniz Whatsapp için Tıklayın veya müvekkil hattımız olan 0544 424 84 67 numaralı telefonumuzdan ulaşabilirsiniz.

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, vb.) Avukat Aybüke Özdağ'a ait olup 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. Bu hakları ihlal eden kişiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununda yer alan hukuki ve cezai yaptırımlara tabi olur. Avukat Aybüke Özdağ, ilgili yasal işlem başlatma hakkına sahiptir.

Bu Makaleyi Paylaş

Yorum

Hukuki konuda danışmanlığa ihtiyacınız mı var? (H.içi 09:00 - 18:00)