• info@aybukeozdag.com.tr
  • 0544 424 8467
News Photo

Adli Yardım (Ücretsiz Avukat) Talebi ve Koşulları

Adli Yardım Talebi Koşulları

Kimler Yararlanabilir

Avukatlık ücreti ve yargılama giderlerini karşılama olanağı bulunmayan kişiler, bu durumlarını ispatlamak kadıyla adli yardım hizmetinden faydalanabilirler.

Nasıl Başvurulur 

Kişinin bulunduğu ilde yer alan Baro Adli Yardım Bürosu’na başvuran kişiden talebin haklılığı konusunda gerekli evraklar talep edilmektedir. Bunlar:

● Muhtarlıktan alınacak fakirlik belgesi

● Tapu Müdürlüklerinden ve Trafik Tescil Şube Müdürlüğü'nden alınan üzerine kayıtlı gayrimenkul ve araç bulunup bulunmadığına ilişkin belge ile sosyal güvenlik kurumundan sosyal güvenlik kaydı olup olmadığına ilişkin belge

● Nüfus Cüzdan Fotokopisi

● Geliri varsa bunu belgeleyen evrakların fotokopileri (Emekli ise emekli maaşını gösteren emekli karnesi fotokopisi, çalışıyorsa maaş bordrosu gibi).

● Kira kontratı, öğrenim gören çocukları varsa öğrenim belgesi gibi gerçekten ihtiyaç halinde bulunup bulunmadığını anlayabilmede ölçüt olabilecek belgeler.

● Başvuranın haklı olduğunu kanıtlamaya yardım edecek belgeler, açılmış davalarda dosyasının fotokopisi istenmektedir.

Belirtilen belgelerin Baro Adli Yardım Bürosu’na tesliminden sonra Baro tarafından evrak kayıt numarası verilerek dosya açılmaktadır. Kişinin birden fazla istemi olması durumunda her bir adli yardım istemi için ayrı dosya oluşturulması gerekmektedir.

Kişinin teslim etmiş olduğu evraklar sonrasında Baro tarafından bir ön görüşme yapılır ve adli yardım talebi değerlendirilir. Kişinin adli yardım koşullarını taşıdığı anlaşılması üzerine kişiye hukuki desteği sağlamak amacıyla bir avukat atanır.

 

Not: Evrakların temini, çeşitliliği ve başvuru süreci her ilin kendi Barosu’nda değişiklik gösterecektir. Adli yardım talebinde bulunmadan önce ikamet ettiğiniz ilin Baro Adli Yardım Bürosu’ndan bilgi alınız.

 

Özdağ Hukuk & Danışmanlık Bürosu uzman avukatları olarak listelenen alanlarda ve diğer özel durumlara ilişkin alanlarda müvekkillerine etkin hukuki danışmanlık ve dava takibi hizmeti sunmaktayız. Yukarıda kısaca belirttiğimiz açıklamalardan sonra bize ulaşmak isterseniz Whatsapp için Tıklayın veya müvekkil hattımız olan 0544 424 84 67 numaralı telefonumuzdan ulaşabilirsiniz.

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, vb.) Avukat Aybüke Özdağ'a ait olup 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. Bu hakları ihlal eden kişiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununda yer alan hukuki ve cezai yaptırımlara tabi olur. Avukat Aybüke Özdağ, ilgili yasal işlem başlatma hakkına sahiptir.

Bu Makaleyi Paylaş

Yorum

Hukuki konuda danışmanlığa ihtiyacınız mı var? (H.içi 09:00 - 18:00)