• info@aybukeozdag.com.tr
  • 0544 424 8467
News Photo

“Kamu vicdanını zedeleyen karar çıktı”

Çanakkale 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen cinsel istismar dosyasının son celsesine Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği ( UCİM) üyeleri de katıldı. İhbar Sorumlusu Av. Aybüke Özdağ, Çanakkale İl Sorumlusu Pınar Gönenç, Saha Koordinatörleri Meryem Üçgül ile Gülden Köse ve Eğitim Koordinatörü Yasemin Özhan’ın katıldıkları dava sonucunda, basın açıklaması yapıldı.

UCİM tarafından konuyla ilgili yapılan bilgilendirmede, “Çocukların öz anneleri, annelerinin sevgilisi ve sevgilisinin 17 yaşındaki oğlunun yargılandığı dosya kapsamında üç kez dinlenen ve kendi el yazılarıyla mektup da yazarak maruz kaldıkları cinsel istismar eylemlerini anlatan çocukların beyanlarına itibar edilmedi ve sanıklar hakkında ceza verilmesi ile hükümle birlikte tutuklanmalarını talep eden katılan vekili olarak kürsüde yer alan UCİM vekili Av. Aybüke Özdağ’ın talepleri reddedildi” ifadeleri yer aldı.

Yalnızca 17 yaşındaki suça sürüklenen çocuğun 6 yıl 3 ay hapis cezası aldığı kararı değerlendiren UCİM vekili Av. Aybüke Özdağ, “Dördüncü yargı paketi ile birlikte ceza muhakemeleri usulünde yapılan değişiklik sonucu cinsel istismar suçunda yeni bir kavram olarak karşımıza çıkan “somut delil” tartışmasının yargılamaların neticesine olumsuz etki edeceği konusunda UCİM olarak duyduğumuz endişede ne kadar haklı olduğumuzu bir kez daha görmüş olduk.

Kamu vicdanını zedeleyen bir karar çıktı. Çocuklar ilk ifadelerinde yaşadıkları cinsel istismarı bütün gerçekliğiyle ortaya dökmüşken mahkeme heyeti bunu dikkate almadı ve delil yetersizliği sebebiyle sanıklar hakkında beraat kararı verdi. UCİM olarak takip ettiğimiz dosyayı, istinaf kanun yolunda da takip etmeye devam edecek; çocukların beyanları somut delil sayılıncaya kadar mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

Haber Merkezi

Kaynak: Çanakkale Gündem Gazetesi

Bu Makaleyi Paylaş

Yorum

Hukuki konuda danışmanlığa ihtiyacınız mı var? (H.içi 09:00 - 18:00)