• info@aybukeozdag.com.tr
  • 0544 424 8467
News Photo

Kiracının Ölümünün Her Türlü Kira İlişkisine Etkisi

Son zamanlarda ülkemizde yaşanan ekonomik dalgalanmalar İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere pek çok büyükşehrimizde kiraya veren ve kiracı uyuşmazlıklarından doğan kiralananın tahliyesini gündeme getirmiş; tahliye taahhütnamesi vermek istemeyen kiracılar, İzmir'de de kira hukuku ile ilgilenen avukatların kapısını çalmaya başlamıştır. Kira hukuku, kiralananın tahliyesi, tahliye taahhütnamesi konusunda tecrübeli olan hukuk büromuz da İzmir'de kiracı ve kiraya verenlerin tercih ettiği avukatlık bürolarından biri olmuştur.

Kira hukuku, Türk Borçlar Kanunu’nda "Kira Sözleşmesi" başlığı altında düzenlenir ve konut ve çatılı işyeri kiralarını düzenleyen hükümler arasında bulunan Türk Borçlar Kanunu’nun 356. maddesinde kiracının ölümü halinde kira sözleşmesinin ne olacağı sorusunun cevabı düzenlenmiştir. Konut ve çatılı iş yeri kiralarında kira sözleşmesi, kiracının ölümü ile kendiliğinden sona ermez; yani kiraya veren tarafından doğrudan kiralananın tahliyesi sebebi yapılamaz. Konut ve çatılı işyeri kiracısının ölümü, kira sözleşmesinin haklı sebeple feshi anlamına gelmemekte olup konut kiralarında kiracı ile birlikte oturan hane halkı; çatılı işyeri kiralarında ise, ölen işyeri kiracısının ortakları veya bu ortakların aynı meslek ve sanatı yürüten mirasçıları, kira sözleşmesini kiracı sıfatı ile devralır. Bu durum, miras ve kira hükümleri açısından düzenlenmiş olan özel bir intikal kuralının bir sonucudur. Bu sebeple, mirasın intikali işlemlerinde ölen kiracının kira sözleşmesinden kaynaklanan kira bedeli alacağı vb. ücretler, mirasçının terekesine dahil edilmez. 

 

Özdağ Hukuk & Danışmanlık Bürosu uzman avukatları olarak listelenen alanlarda ve diğer özel durumlara ilişkin alanlarda müvekkillerine etkin hukuki danışmanlık ve dava takibi hizmeti sunmaktayız. Yukarıda kısaca belirttiğimiz açıklamalardan sonra bize ulaşmak isterseniz Whatsapp için Tıklayın veya müvekkil hattımız olan 0544 424 84 67 numaralı telefonumuzdan ulaşabilirsiniz.

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, vb.) Avukat Aybüke Özdağ'a ait olup 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. Bu hakları ihlal eden kişiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununda yer alan hukuki ve cezai yaptırımlara tabi olur. Avukat Aybüke Özdağ, ilgili yasal işlem başlatma hakkına sahiptir.

Bu Makaleyi Paylaş

Hukuki konuda danışmanlığa ihtiyacınız mı var? (H.içi 09:00 - 18:00)