• info@aybukeozdag.com.tr
  • 0544 424 8467
News Photo

Vize Başvurusunun Reddedilmesi Durumunda Ücret İadesi

Vize Başvurusunun Reddedilmesi Durumunda Ücret İadesi

 

Ülkemizde son zamanlarda yaşanan gerek ekonomik gerekse siyasi olaylardan dolayı konsolosluklar tarafından vize başvurularının reddedilmesi ülke gündemimizde oldukça yer almaktadır. Vatandaşların vermiş oldukları vize ücretlerini iade alamamaları da maddi anlamda kişileri zor duruma düşürmektedir.

Vize başvurularının reddedilmesi sonucunda para iadesi yapılmayacağı aracı kurum tarafından açıkça belirtilmiştir. Fakat, Schengen vizesi başvurunuzun reddedilmesi durumunda ücret iadesini sigorta şirketinizden alabilirsiniz.

Vize  başvurusu reddedildiğinde para iadesini nasıl alırız? Vize başvurusu sırasında kişilerden seyahat sağlık sigortası talep edilmektedir. Seyahat sağlık sigortası, sizi seyahatiniz sırasında öngöremediğiniz yaralanma ya da hastalık durumlarının yol açabileceği finansal yükümlülüklere karşı poliçenizdeki teminat ve süre kapsamında güvence altına alır.

Bazı sigorta şirketlerinin seyahat sağlık sigortası poliçeleri içerisinde vize reddi klozu da yer almaktadır. Poliçe içerisinde yer alan vize reddi klozunda hangi hallerde yatırmış olduğunuz Schengen vize ücretini iade alacağınızı belirtmektedir.

 

Vize reddi ücret iadesi aşağıda belirtilen hallerde geçerli olacaktır;

Vize talebinde bulunan sigortalının başvuru esnasında konsolosluk tarafından istenen tüm dokümanları beyan etmiş olmasına, hukuki hiçbir engelin olmamasına rağmen vize talebinin reddedilmesi ve bunu takiben sigortalının sigorta şirketini arayarak talepte bulunması halinde sigorta şirketi, sigortalının konsolosluğa makbuz mukabilinde ödemiş olduğu vize ücreti kendisine iade edilecektir. Sigortalının vize ücretini talep edebilmesi için, ilgili makbuz ile birlikte konsolosluğun vize reddine ilişkin antetli kâğıda yazılmış kaşeli ve imzalı yazısını sigorta şirketine ibraz etmesi zorunludur. Eksik evraka ve hukuki engellere dayalı vize reddi durumlarında Sigortalı, vize için ödemiş olduğu ücreti geri alma hakkına sahip değildir.

Özetle; hiçbir hukuki engel ve eksik evrak sebebiyle vize reddi almamış olmanız durumunda yatırmış olduğunuz vize ücretini sigorta şirketinden talep edebilirsiniz.

 

Özdağ Hukuk & Danışmanlık Bürosu uzman avukatları ile izmir sigorta avukatı alanlarında ve diğer özel durumlara ilişkin alanlarda müvekkillerine etkin hukuki danışmanlık ve dava takibi hizmeti sunmaktadır. Yukarıda kısaca belirttiğimiz açıklamalardan sonra bize ulaşmak isterseniz Whatsapp için Tıklayın veya müvekkil hattımız olan 0544 424 84 67 numaralı telefonumuzdan ulaşabilirsiniz.

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, vb.) Avukat Aybüke Özdağ'a ait olup 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. Bu hakları ihlal eden kişiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununda yer alan hukuki ve cezai yaptırımlara tabi olur. Avukat Aybüke Özdağ, ilgili yasal işlem başlatma hakkına sahiptir.

Bu Makaleyi Paylaş

Yorum

Hukuki konuda danışmanlığa ihtiyacınız mı var? (H.içi 09:00 - 18:00)